S 7. razredi smo obiskali rudnik Velenje in Velenjsko jezero.
Rudnik Velenje je premogovnik, ki je bil ustanovljen leta 1875 in je danes največji proizvajalec premoga v Sloveniji. Premog, ki ga pridelujejo v tem rudniku, je predvsem lignit, ki se uporablja za proizvodnjo električne energije in toplote v termoelektrarni v Velenju.
Rudnik Velenje je eden izmed ključnih energetskih virov v Sloveniji, vendar pa se zaradi okoljskih izzivov in potreb po prehodu na obnovljive vire energije v zadnjih letih sooča z vse večjimi pritiski na zmanjšanje uporabe premoga. Rudarska dejavnost v Velenju vključuje tudi odprte jame, podzemno rudarjenje ter obsežno infrastrukturo.
Ogledali smo si Rudarski muzej Velenje, se nahaja v neposredni bližini istega rudnika in predstavlja pomemben del zgodovine rudarjenja v Sloveniji. Muzej nam obiskovalcem ponuja vpogled v življenje rudarjev, zgodovino in razvoj rudarske industrije v tem območju ter tehnološke inovacije, ki so se skozi čas uvajale.
Tako smo si ogledali različne eksponate, kot so rudarska oprema, delovni pripomočki in izdelava rudarskih naprav, pa tudi zgodovinske fotografije, ki prikazujejo življenje v rudniku skozi desetletja. Muzej tudi ponuja edinstveno priložnost za spust v podzemlje, kjer smo si kot obiskovalci ogledali del rudniške infrastrukture in vpogled v to, kako so živeli in delali rudarji nekoč.
Muzej je pomemben za ohranjanje rudarske dediščine Velenja in slovenskega premogovništva. Zato ogled priporočamo vsem, ki si tega muzeja še niso ogledali.