Šolska prehrana

pears

Prijavo na šolsko prehrano oddajo starši, skrbniki ali druge osebe praviloma v mesecu juniju za naslednje šolsko leto. Prijavni obrazec dobijo starši v šoli, objavljen pa je tudi na šolski spletni strani. Šola zagotovi šolsko prehrano (dopoldansko malico, kosilo in popoldansko malico) v dneh pouka po šolskem koledarju. Starši v primeru bolezni ali odsotnosti odjavijo prehrano do 8.00 preko portala Lopolis. V primeru šolskih dejavnosti, udeležbe učenca na dejavnostih šole, prehrano učencu odjavi šola. Odjava za nazaj ni mogoča.

Znesek cene malice določi minister s sklepom, praviloma pred začetkom vsakega šolskega leta. Cena šolske malice v šolskem letu 2017/2018 ostaja nespremenjena: 0,80 EUR.

S 1. 9. 2014 se je začela uporabljati novela Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, zato staršem ni potrebno oddajati vlog za uveljavljanje subvencije malice in kosila. Šola bo upoštevala uvrstitev v dohodkovni razred v odločbi o otroškem dodatku ali državni štipendiji na podlagi izmenjave podatkov med Ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti in Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport in ustrezno znižala višino položnice za malico in kosilo. Če družina nima veljavne odločbe o otroškem dodatku ali državni štipendiji na dan 1. 9., pa morajo starši vlogo za dodatno subvencijo oddati na Center za socialno delo, na obrazcu, ki ga predpisuje ZUPJS. Subvencija pa se prizna z začetkom šolskega leta oziroma v primeru vloge, vložene do 1. 9. dalje, z dnem vložitve vloge za subvencijo prehrane.

ZAKON O SPREMEMBI ZAKONA

O UVELJAVLJANJU PRAVIC IZ JAVNIH SREDSTEV

Od 1. 2. 2017 pripada subvencija kosila tudi učencem, pri katerih povprečni mesečni dohodek na osebo, ugotovljen v odločbi o otroškem dodatku, znaša do 36% povprečne neto plače v Republiki Sloveniji.

V Centralni evidenci udeležencev vzgoje in izobraževanja bomo pripravili ustrezen prikaz višine subvencije kosila učencev, v aplikaciji »šolska prehrana« pa bomo prilagodili zahtevek za izplačilo.

Subvencija malice učencev ostaja nespremenjena, prav tako je nespremenjena cena malice, ki tudi v šolskem letu 2017/18 znaša 0,80 € dnevno na učenca.

peas

ZA UČENCE PRIPRAVLJAMO

• malico:

ob 9.10 za učence od 1. do 4. razreda

ob 10.05 za učence od 5. do 9. razreda

• popoldansko malico:

za učence v podaljšanem bivanju ob 14.00

• kosilo:

Za učence 1. razreda ob 11.40.

Od 12.00 ure dalje za ostale učence v podaljšanem bivanju oz. po končanem pouku.

Od 13.40 ure dalje za ostale učence predmetne stopnje, ki so prijavljeni na kosilo.

Kosilo se razdeljuje do 13.55 ure.

Šolsko malico in kosilo starši odjavijo prvi dan otrokove odsotnosti najkasneje do 8. ure zjutraj preko portala Lopolis.

Šolski obroki so pravočasno odjavljeni, če se jih odjavi isti dan do 8.00 ure zjutraj. V primeru, da bo učenec odsoten več dni in ga starši ne boste pravočasno odjavili, boste morali prispevek za vse obroke pokriti v celoti.

Prijava na kosilo je celoletna. Učenci, ki boste potrebovali kosilo občasno, se prijavite v tajništvu najkasneje isti dan do 8.15.

Cena kosila: 2,90 EUR.

Cena prehrane (kosila in popoldanske malice) za učence v podaljšanem bivanju: 3,20 EUR.

Šola v zvezi s šolsko prehrano vodi vse potrebne evidence.

plakat izrez

Shema šolskega sadja in zelenjave

V letošnjem šolskem letu bomo ponovno izvajali Shemo šolskega sadja in zelenjave.

Uravnotežena prehrana otrok in mladostnikov naj bi dnevno vsebovala zadostno količino sadja in zelenjave, vendar po naših raziskavah otroci in mladostniki slednjih ne uživajo dovolj. Da bi spodbudili uživanje sadja in zelenjave v šolskem prostoru smo se ponovno vključili v projekt. Omenjeni ukrep izvaja Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v sodelovanju z Ministrstvom za šolstvo in šport ter Ministrstvom za zdravje. Evropska unija je Državam članicam namenila določeno finančno pomoč za brezplačno razdeljevanje svežega sadja in zelenjave učencem, pri čemer je dala velik poudarek pomembnosti vključevanja spremljajočih izobraževalnih in promocijskih aktivnosti (razredne ure z vsebinami sadja in zelenjave, naravoslovni dnevi, obiski sadovnjakov, delavnice, kjer učenci oblikujejo plakate, panoje, pripravljajo razstave ...).

Cilji sheme šolskega sadja in zelenjave so ustaviti trend zmanjševanja porabe sadja in zelenjave, zagotoviti trajno povečanje sadja in zelenjave v prehrani otrok in mladostnikov, otrokom in mladostnikom v EU omogočiti enake možnosti dolgoročnega in rednega uživanja sadja in zelenjave ter ustaviti naraščanje pojava prekomerne telesne teže in debelosti pri otrocih. Vsem učencem od 1. do 9. razreda bomo ponudili en obrok sadja in ali zelenjave enkrat tedensko brezplačno. Obrok bomo razdelili učencem ob prisotnosti učiteljev v deset minutnem odmoru, ko ni malice.

Sadje ali zelenjavo bomo učencem razredlejevali ob sredah.

NADOMEŠČANJA

KOLEDAR OCENJEVANJA ZNANJA